niedziela, 28 lipiec 2013 12:02

Techno Classica Essen 2011

Turystyka-Motoryzacyjna.pl wybrała się na wyprawę VW Passatem CC z silnikiem 2,0 TDI o mocy 170 KM do Niemiec aby odwiedzic kolebkę

Volkswagena – Wolfsburg a szczególnie Autostadt – miasteczko koncernu oraz do Essen – a poniżej moja relacja z  Targów Techno Classica w

Essen 2011.

Na targach nie dało się nie zauważyć całej wielkiej hali skupiającej pod jednym dachem wszystkie marki koncernu VW-Audi.

 

Volkswagen nie omieszkał pokazać swojej wieloletniej historii:

 

Golf I Kabriolet

 

Zaprezentowane w Essen, pierwszy prototyp Golfa Cabrio i nowy Golf Cabrio, wywołują ochotę podróżowanie z otwartym dachem w pięknej scenerii, w słoneczne dni. Prototyp pierwszej generacji nie posiadał jeszcze pałąka przeciwkapotażowego, przez co otrzymał później przezwisko: „miseczki truskawkowej”. Ten niezbędny element dbający
o bezpieczeństwo pojawił się w seryjnych modelach. Jednak nowy Golf Cabrio, dzięki seryjnemu mechanizmowi automatycznie wysuwającemu pałąk zabezpieczający pasażerów w przypadku dachowania, również poradził sobie bez pałąka przeciwkapotażowego.

 

 

Karmann Ghia typ 34 Kabriolet

 

 

 

Kolejny kabriolet prezentowany przez Volkswagena to Karmann Ghia typ 34 – jeden z dwunastu egzemplarzy wyprodukowanych na świecie. Długoletni duet Karmanna i Volkswagena zamierzał wprowadzić ten pojazd w 1963 roku na rynek.

 

Puma GTS

 

 

Równie rzadko spotykanym jak Karmann Ghia Cabrio jest południowoamerykańska Puma GTS. Roadster ten bazuje na technologii Volkswagena, jednak został opracowany i rozpowszechniony przez producenta pod własną nazwą.

 

Cheetah

 

 

 

Niepowtarzalny model studyjny Cheetah pokazuje jak wyobrażano sobie następcę Karmanna Ghia w Osnabrück. Innowacyjny, dwuosobowy pojazd Georgio Giugiaro bardzo się wyróżniał. Zaprezentowany w 1971 roku, z zamontowanym silnikiem o przeciwległych cylindrach z tyłu pojazdu, Cheetah nie trafił ostatecznie do produkcji seryjnej.

 

Rzeczywistym następcą Karmann Ghia został, zaprojektowany w 1974 również przez Giugiaro, model Scirocco z napędem na przednią oś i z silnikiem chłodzonym cieczą.

 

Na targach Techno Classica było stoisko Autostadt – gdzie pokazano m.in.: 

W12 syncro

 

 

 

W12 syncro to 12 cylindrowy sportowy pojazd Volkswagena. Samochód ten dokładnie 10 lat temu pobił 10 rekordów, w tym rekord prędkości wynoszący 295,24 km/h.

 

 

 

Samochody koncepcyjne stylizowane przez Ital Design:

 

 

 

Oraz obchodzono 50 lecie powstania VW Varianta – czyli kombi

 

 

 

Samochody Użytkowe Volkswagen - 60 lat kamperów i pojazdów specjalnych

 

Volkswagen w latach 50-tych oferował dla modelu Transporter pakiet wyposażenia o nazwie Westfalia. Umożliwiał on wykorzystanie tego auta jako samochodu kempingowego. Ponieważ zainteresowanie było ogromne w 1957 roku uruchomiony został program samochodów kempingowych – VW-Campingwagen. Rozbudowywano koncepcję Volkswagena Westfalii, a dwa lata później świętowamo już pierwszy jubileusz – wyprodukowanie 1000 sztuk VW-Campingwagen.

 

T1

 

Latem 1967 roku koncern zaprezentował Volkswagena Transportera kolejnej generacji. Przede wszystkim Amerykanie byli zachwyceni kompaktowym pojazdem z Niemiec. W 1969 roku liczba wyprodukowanych pojazdów przekroczyła 50.000, a dwa lata później 100.000. Od roku 1976 rozpoczęto produkcję Volkswagena Berlin, który odpowiadał swoim zarysem dzisiejszemu Volkswagenowi California.

 

T2

 

 

Kolejna, trzecia generacja Transportera była zdecydowanie większa od poprzedników. Numerem jeden nadal pozostała Westfalia, natomiast pojazdem kempingowym lat 80-tych stał się Volkswagen Joker, który był niestety droższy od pozostałych modeli. Poprzez zabiegi budżetowe
i zaplanowaną znaczącą produkcję seryjną, wyposażenie Volkswagena Jokera 1988 zostało sprowadzone do akceptowanego poziomu cenowego przez klientów, co okazało się kluczem do sukcesu. Wersja ta otrzymała nazwę California.

 

Latem 1990 roku Volkswagen zaprezentował na targach w Hanowerze nowego Transportera T4. Volkswagen zerwał ze wszelkimi tradycjami. Silnik i układ napędowy znajdowały się z przodu pojazdu, a wbudowany w poprzek mechanizm napędowy ze skrzynią biegów znajdował się pod krótką pokrywą silnika.

 

T4

 

 

Dwa lata później zwiększyła się oferta samochodów wykorzystywanych podczas podróży tj. California Coach (z krótszym rozstawem osi), dłuższe wersje to California Tour i California Club. W 1994 rozpoczęto produkcję trzeciej wersji z podwyższonym dachem oraz produkcję Californii Exclusive z długim rozstawem osi i podwyższonym dachem.

 

Od 2003 roku marka Volkswagen Samochody Użytkowe rozpoczęła produkcję również samochodów kempingowych we własnym zakresie. Californię produkowano odtąd w Hanowerze. Zarys sylwetki pojazdu nie uległ zmianie, a zakres modyfikacji zewnętrznych był bardzo ograniczony.

 

W 2005 roku do produkcji włączono wersję z wysokim dachem. Zadbano również o nowe, komfortowe jak w samochodzie osobowym wnętrze. Fantazyjna forma mebli zbudowanych z wielowarstwowych płyt aluminiowych nadaje im niezwykle nowoczesny wygląd.

 

 

 

Targi Techno Classica w Essen to miejsce w którym możecie zobaczyć prawdziwe”rodzynki” motoryzacyjne.

Wystawione było napewno kilkanaście tysięcy samochodów – więc nie sposób wszystkich pokazać, ale poniżej kilkanaście moich zdjęć aut które wywarły na mnie największe wrażenie – oczywiśćie zestawienie jest czysto subiektywne.  

 

Talbot Lago

 

 

Audi Quattro Sport, Factory Evo 2 – w cenie 200 tys. Euro

 

 

A to kojarzycie – De Lorean – z filmu „Powrót do przeszłości”

 

 

Na zewnątrz także kupuje i sprzedaje się samochody - prawie jak w Słomczynie tylko auta starsze i bardziej zadbane.

 

 

Skoro kupiliście old lub youngtimera, będziecie potrzebowali trochę gadżetów, np. oryginalne radio do Mercedesa SL300 za 1695 Euro

 

 

lub np. starą walizkę (właściel stoiska pasował wyglądem do swoich rupieciJ)

 

 

Czesi pokazali Tatrę 600-2 (za 54 tys. Euro) i jako nieliczni mieli modelkę ubrana zgodnie modą z epoki

 

 

Całe drugie piętro to pchli targ i miejsce gdzie wystawiają się kluby zrzeszające pasjonatów jednego modelu – prezentują jakąś scenkę rodzajową, siedzą przyswoich autach, piją piwo cały dzien i dobrze się przy tym bawią.

 

 

Mercedes ochodzi w tym roku 125 lecie – więc pokazał swoje najlepsze okazy z muzeum MB

 

 

Bentley 27 Litre

 

 

Tabliczka chyba wszystko wyjaśnia

 

 

Niezłe tyłeczki

 

 

Konkurs zgadnij co to za auto?

 

Fiat 8V Ghia „Supersonic” silnik V8 o poj. tylko 2,0 litra - jakże inny od Pandy

 

 

A to też Fiat, o wymownej nazwie „Mefistofeles”

 

 

Rolls Royce Silver Ghost Boat Tail Skiff wystawiony za okrągły 1 milion Euro

 

 

W Essen jest co kupić ale można i sprzedać – jak macie bardzo ładnie odrestaurowane auto – to najlepiej je właśnie tam sprzedać. 

{gallery}k2/wyprawy_po_europie/tc_2011{/gallery} 

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 sierpień 2013 07:01
Więcej w tej kategorii: IAA Frankfurt 2011 »