poniedziałek, 25 lipiec 2016 19:26

Karpacz, Pałac Margot**** i Volvo XC 90 D5 Inscription

Chcąc skorzystać uroków zimy wybraliśmy się do Karpacza. Tuż przy wjeździe do tej uroczej miejscowości znajduje się hotel z historią w tle – to Pałac Margot.

 margotxc 28

Został on wybudowany w 1888 roku przez Charlottę Hohenzolern – księżniczkę Prus. Powstał z piaskowca, cegły i pruskiego muru. Od imienia właścicielki zwany był Charlottheim. http://www.palacmargot.pl/ 

 Po II wojnie światowej pełnił funkcję Domu Matki i Dziecka, a potem domu wczasowego. W 2009 roku został odrestaurowany i jako obiekt hotelowy zaprasza gości w swoje progi.

 margotxc 34

Właściciele postawili na odnowę ciała i duszy tworząc ekskluzywne Spa & Wellness. Tam na tych którzy żyją w zgodzie z naturą czekają oryginalne masaże, oraz zabiegi ayurvedyjskie, orientalne oraz klasyczne. Wszystkie wykonywane są wyłącznie na bazie naturalnych kosmetyków. Na gości hotelowych czeka też relaks w basenie, jaskini solnej, czy strefie saun.

Nasz pokój

margotxc 56 

margotxc 57

margotxc 58

Sale balowe

 margotxc 32

Letni basen

 margotxc 59

Taka forma wypoczynku wskazana jest dla narciarzy, po całodziennym szusowaniu.

 My szlifowaliśmy swoje umiejętności na pobliskim stoku Biały Jar.

 margotxc 21

margotxc 20

Jest to łagodny stok, odpowiedni dla początkujących i niezbyt doświadczonych narciarzy.

 margotxc 54

margotxc 55

Karpacz to urocze miasteczko wczasowe przyciągające nie tylko miłośników sportów zimowych.

 margotxc 23

margotxc 25

margotxc 27

margotxc 19

W niedzielę padał już deszcz, więc aby się nie nudzić wybraliśmy  zwiedzanie znajdującej się pobliskich Kowarach kopalni Podgórze.

 margotxc 47

Jest to druga co do wielkości, zbudowana po II wojnie światowej kopalnia uranu w Polsce. Czynnie wydobywano w niej uran w latach 1950-58.

 Później w latach 1974-89 mieściło się w niej jedyne w Polsce i czwarte na świecie inhalatorium radonowe, w którym kuracjusze uzdrowiska w Cieplicach mogli korzystać z podziemnych inhalacji gazem szlachetnym – radonem.

Turyści mogą skorzystać z dwóch konkurencyjnych ofert zwiedzania podziemnej kopalni. My wybraliśmy naszym zdaniem tę mniej komercyjną. Zaopatrzeni w górnicze latarki ruszyliśmy korytarzem dawnej kopalni.

margotxc 36

Młodzi entuzjaści i miłośnicy historii, stworzyli alternatywą podziemną trasę turystyczną. Zwiedzając poznajemy historię górnictwa i tajną działalność zakładów przemysłowych R-1.

margotxc 45

Idąc korytarzem oglądamy oryginalne przedmioty z tamtych lat np. strój górnika , czy stare łóżko z dawnego inhalatorium.

margotxc 38

margotxc 39

Ciekawie wyglądają też przedmioty ze szkła uranowego,

 margotxc 40

które pięknie świecą w ultrafiolecie.

 margotxc 42

Twórcy tej j trasy planują w przyszłości możliwość przejechania się po kawałku trasy górniczymi wagonikami. Wycieczka do kopalni okazała się ciekawą alternatywą na miłe i pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Polecamy nie tylko miłośnikom historii przez cały rok.

Nam bardzo się tam podobało i było miłym zwieńczeniem weekendowego zimowego wypadu pokonanego fantastycznym Volvo XC90 D5 w wersji Inscription.

Volvo XC 90 to bezapelacyjnie duży, ładny i bardzo luksusowy SUV.

 margotxc 17

Trzeba przyznać że się szwedom udał ten największy SUV zarówno z zewnątrz

 Jak i wewnątrz

margotxc 4 

margotxc 7

margotxc 2

margotxc 8margotxc 1

margotxc 10

Doskonała skóra na wszystkich elementach

 margotxc 6

Nagłośnienie Bowers & Wilkins robi niesamowite wrażenie – zwłaszcza symulacja sali koncertowej w Sztokholmie.

 margotxc 5

Podświetlenie wnętrza zasługuje na najwyższe uznanie

margotxc 15 

margotxc 14

margotxc 16

Ilość funkcji, systemów bezpieczeństwa i opcji które można ustawić przez ekran dotykowy jest olbrzymia.

margotxc 12

Jest to zrobione bardzo intuicyjne, ale przydały by się osobne guziki typu „Navi” czy „Radio” bo najwięcej czasu zajmuje przejście pomiędzy opcjami i często trzeba nacisnąć lub przesunąć ekran ze 3 lub 4 razy aby dojść do konkretnej funkcji – a przyznam, że w czasie jazdy odciąga to uwagę od drogi. Chyba wolę dużo guzików jak w Porsche Panamera.

Dodatkowym minusem tego wielkiego ekranu jest jego słaby kontrast na słońcu i widoczne ślady po palcach oraz jego zbyt duża odległość od kierowcy i pasażera – za każdym razem musiałem odrywać plecy od oparcia aby go dotknąć. Jakiś joystick czy touchpad pod prawym nadgarstkiem byłby mile widziany....

 margotxc 13

Muszę przyznać, że prowadzenie Volvo XC 90 to sama przyjemność – dzięki dobrze zestrojonemu układowi kierowniczemu jak i pneumatycznemu zawieszeniu.

 Jedynie studzienki i przejazd przez tory są wyczuwalne – ale nie ma się co dziwić, 21 calowe koła muszą swoje ważyć...

Na ten weekend zabraliśmy tyle samo bagaży co na narty Skodą Superb i muszę przyznać że Skoda Superb ma dużo większy bagażnik. Ale   Volvo może zabrać 7 osób bo  w podłodze bagażnika ukryte są 2 fotele.  

 margotxc 18

Największym minusem tego Volvo był głośny i metaliczny klekot silnika diesla podczas postoju i przyspieszania na pierwszych trzech biegach ( mimo doskonałego wyciszenia wnętrza) to niestety tego dźwięku 4 cylindrów nie dało się ukryć...

margotxc 9

Dopiero jazda autostradą usuwa dominację klekotu.

A pomyśleć, że Volvo jeszcze niedawno miało w ofercie bardzo fajny silnik pięciocylindrowy 2,4D o rewelacyjnym dźwięku...  chyba trzeba będzie sprawdzić silniki benzynowe....

Silnik D5 o mocy 225 KM to najmocniejszy diesel w obecnej ofercie Volvo, a konkurenci oferują 313 KM i 6 cylindrów które mają lepszą kulturę pracy....

Ciekawe jak Volvo chce podbić rynek amerykański tylko z 4 cylindrowymi silnikami?

W drodze powrotnej zahaczyliśmy jeszcze o Wałbrzych w poszukiwaniu Złotego Pociągu :)

Podjechaliśmy na drużkę wzdłuż trasy kolejowej przebiegającą obok Zamku Książ.

 margotxc 49

Tam się okazało że seryjne progi które miały pomagać wysiadać z auta skutecznie brudzą nogawki.

 margotxc 50

Brak fartuchów przeciwbłotnych powoduje, że całe błoto spod kół ląduje na progach.... Zalecamy albo zrezygnować z tych progów, albo zamówić tzw. chlapacze :)

Jak na razie w tym roku, Volvo XC 90  to najlepszy SUV jakim jeździliśmy w 2016 roku...

margotxc 53

 

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 23 kwiecień 2017 21:38