piątek, 24 październik 2014 17:56

Galindia, Mazury Air Show i Seat Leon FR TDI 184 KM

We wsi Iznota, niedaleko Mikołajek nad przepięknym jeziorem Bełdany państwo Maria i Cezary Kubaccy stworzyli Galindię.

 

Właściwie odtworzyli, bo według starych zapisków Tacyta i Ptolemeusza Galindowie żyli tutaj od V w. p.n.e. do XIII w. n. e. Byli to ludzie odważni, pracowici, gościnni tworzący odrębną kulturę opartą o zasady demokracji plemiennej. Uprawiali ziemię, hodowali zwierzęta, zajmowali się handlem bursztynem, wymieniając go na inne ozdoby. Nie używali pieniędzy, które nie miały dla nich żadnej wartości. Koniec istnienia tego plemienia rozpoczyna się od XIII w. n. e., kiedy to rozpoczęły się najazdy Jaćwingów, Mazowszan i Krzyżaków. Zafascynowani tą historią małżeństwo państwa Kubackich zrekonstruowało i systematycznie rozbudowuje swoją Galindię.

galinidiaseat 8

galinidiaseat 14

galinidiaseat 13

Pan Cezary przyjął nawet imię jednego z najbardziej znanych władców plemienia – Izegusa II. Właściciele zadbali o szczegóły, pensjonat przyozdobiony jest pogańskimi rzeźbami, pokoje urządzono w drewnie.

Część pomieszczeń wystylizowano na groty i pieczary, a patronował temu przedsięwzięciu laureat Oskara, scenograf pan Alan Starski.

galinidiaseat 10

galinidiaseat 11

Odtworzono min. Święty Gaj, kręgi kamienne, uroczysko leśno-bagienne,

galinidiaseat 17

lochy demonów, studnię czasu, jaskinię Wajdeloty, grotę Perkuna, bursztynową komnatę, podziemny labirynt prowadzący do sali wieców, a także osadę nawodną, most zwodzony, palisadę obronną,

galinidiaseat 16

galinidiaseat 18

galinidiaseat 20

gród i stanicę wodną.

Wśród otaczającej przyrody, można uwolnić się od cywilizacyjnych stresów. Temu służy autorski program opracowany przez pana Cezarego ( z zawodu lekarza psychiatry).

Turyści którzy zawitają do Galindii, poznają jej historię - bardzo ciekawie opowiada o niej pełen pasji Witalis

galinidiaseat 26

który oprowadził nas po jej terenie i wciągnął nas i kilkanaście innych osób w opowieść która była

galinidiaseat 9

jednocześnie fajną zabawą.

Można tu także nauczyć się strzelać z łuku, rzucać toporem, wziąć udział w polowaniu, czy poszukiwaniu bursztynów. Wielką łodzią Galindów wypłynąć można na jezioro, czy wziąć udział w spływie kajakowym nieopodal leżącą Krutynią. Dla miłośników bezkrwawych łowów właściciele proponują foto-safari, piesze, rowerowe i konne wycieczki.

Mając łódkę, kajk czy motorówkę możecie zatrzymać się w zatoczce i skosztować miejscowej kuchni.

galinidiaseat 19

Zimą możemy wziąć udział w kuligach, pojeździć na łyżwach, nartach,bojerach. A to wszystko z dala od zgiełku cywilizacji, zawrotnego miejskiego tempa. Galindia nie odniosłaby takiego sukcesu bez zaangażowania wielu osób, przede wszystkim jego właścicieli.

Potrafili swoją pasję przekuć w wielki sukces. Sympatyczni, uśmiechnięci, empatyczni stworzyli miejsce przyjazne człowiekowi i jego duszy. Zdecydowanie polecamy odwiedzić to urokliwe miejsce!

galinidiaseat 21

Wiele razy byliśmy na pokazach lotniczych w Radomiu, tym razem odwiedziliśmy także Mazury Air Show które ma zupełnie inny charakter bo odbywa się w atmosferze wakacji i wypoczynku nad wodą.

Mazurskie pokazy składają się z dwóch części – wystawy statycznej na lotnisku Kętrzyn Wilamowo

galinidiaseat 1

galinidiaseat 2

galinidiaseat 3

oraz przelotów tuż nad wodą wzdłuż plaży w Giżycku, który oglądaliśmy z wynajętej w porcie łódki

galinidiaseat 4

galinidiaseat 6

był pokaz ratownictwa ze śmigłowca

galinidiaseat 5

ale nam najbardziej spodobał się widok samolotów bujających się na falach tuż przy plaży.

galinidiaseat 7

W niedzielę odwiedziliśmy Mikołajki, gdzie wypożyczyliśmy sobie skuter wodny

galinidiaseat 29

a w Rucianym Nida wpadliśmy na kawę do portu

galinidiaseat 30

Seat Leon FR tak nam się spodobał, że w zeszłym roku otrzymał od nas tytuł najlepszego samochodu kompaktowego którym jeździliśmy w 2013 roku – ale tamten miał benzynowy silnik 1,8 TSI o mocy 180KM – których tak do końca się nie czuło.

 http://www.turystyka-motoryzacyjna.pl/index.php/item/156-seat-leon-fr-1-8-tsi-180km

Natomiast teraz trafił nam się Leon FR ale z najmocniejszym dieslem o mocy 184 KM który mnie zachwycił.

galinidiaseat 31

Ten silnik ma same zalety -jest niesamowicie dynamiczny i elastyczny, fajnie brzmi (jak na diesla) i dzięki dwóm wałkom wyrównującym nie generuje wibracji na karoserią, i co równie ważne mało pali – ok. 6,5 litra przy dynamicznej jeździe (kiedy benzynowy 1,8 TSI nie miał szans w kwestii przyśpieszenia od każdej prędkości, a palił wtedy dwukrotnie więcej benzyny).

galinidiaseat 28

Jedyne co, to założyłbym mniejsze – 17 calowe koła, polepszyło by to komfort podróży a różnicę w trzymaniu na zakrętach dało by się tylko zmierzyć na torze wyścigowym.

galinidiaseat 27

Seat Leon FR dzięki temu silnikowi TDI o mocy 184 KM znowu utrzymał tytuł najlepszego kompakta jakim jeździliśmy w tym roku, a mazurskie kręte drogi mnie w tym przekonaniu utrzymały.

galinidiaseat 23

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter i Agnieszka Płotczyk

Oceń ten artykuł
(0 głosów)