piątek, 25 lipiec 2014 19:39

Białowierza, Hotel Żubrówka**** i Volvo XC 60 D4 FWD

Już 5 lat  nie było nas w Białowieży, więc uznaliśmy, że to najwyższa pora na odwiedziny w tym urokliwym miejscu.

 Największą atrakcją tego regionu jest Białowieski Park Narodowy, obejmujący centralną część Puszczy Białowieskiej.

Będąc miłośnikami przyrody postanowiliśmy odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubra. Znajduje się on kilka kilometrów przed Białowieżą. Oprócz podziwiania króla Puszczy (wersja duża i mała),

zubrowkavolvo 45

 spotkać tam można łosie, żubronie, dziki, jelenie, tarpany i rysie.

Jeleniowate zrobiły sobie swoiste „spa” w kałuży – było im już tak ciepło :) 

zubrowkavolvo 46

zubrowkavolvo 47

Jest to doskonałe miejsce do obcowania z tymi zwierzętami - tu młode dziki

zubrowkavolvo 48

Teren Puszczy Białowieskiej dzięki temu, że niegdyś objęty był królewską ochroną, jest teraz unikalnym pod względem przyrodniczym obszarem, będącym doskonałym polem do podziwiania wielu unikatowych okazów ze świata fauny i flory.

W centrum Białowieży mieści się Hotel Żubrówka należący do sieci Best Western, byliśmy jego gośćmi.  http://www.hotel-zubrowka.pl/ 

zubrowkavolvo 23

Obiekt pięknie wkomponował się w otaczającą przyrodę i krajobraz.

Posiada 104 pokoje jedno i dwu osobowe, oraz 6 luksusowe apartamenty. Wnętrze  urządzone są ze smakiem, klimatem nawiązując do miejscowego folkloru.

zubrowkavolvo 38

zubrowkavolvo 35

zubrowkavolvo 31

Nasz pokój

zubrowkavolvo 27

zubrowkavolvo 29

łazienka

zubrowkavolvo 28

i widok z naszego okna :(

zubrowkavolvo 30

W restauracji ''Żubrówka''  i na zewnątrz zjemy pyszne śniadanie w formie bufetu,

zubrowkavolvo 34

a na kolacje polecamy potrawy kuchni regionalnej i z dziczyzny w których się specjalizuje. W hotelu znajduje się też kawiarenka oferująca desery, a na amatorów nocnego szaleństwa czeka klub nocny ''Carski Buduar''. Dla lubiących czynny wypoczynek przygotowano kompleks basenowy z licznymi atrakcjami,

zubrowkavolvo 33

zubrowkavolvo 41

zubrowkavolvo 40

a w miejscowym Spa w komfortowej atmosferze możemy poddać się licznym zabiegom na twarz i ciało. Dlatego też hotel ''Żubrówka to idealne miejsce by odpocząć wśród natury, polecamy.

W odległości 5 minut od hotelu znajduje się przepiękny Park Pałacowy,

zubrowkavolvo 3

którym postanowiliśmy się przespacerować.

zubrowkavolvo 4

zubrowkavolvo 5

Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, otacza dzisiejsze Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Choć sam pałac dziś już nie istnieje, zachowało się wiele budynków mu towarzyszących. Otoczone starodrzewiem i dobrze zachowane, robią wrażenie, min. pochodzący z 1845 roku drewniany Dworek Gubernatora, czy 250-letnie Dęby Szypułkowe rosnące na wzgórzu pałacowym.

Po noclegu w Hotelu Żubrówka przejechaliśmy przez Puszczę

zubrowkavolvo 43

 

zubrowkavolvo 42

do miejscowości Siemianówka aby zobaczyć chyba jedyny taki most kolejowy przecinający zalew.

zubrowkavolvo 51

zubrowkavolvo 7

zubrowkavolvo 6

Co ciekawe byliśmy już tak blisko Białorusi, że dobrze odbierały nam tamtejsze stacje radiowe – mogliśmy posłuchać nowych białoruskich przebojów :)

Nasz testowy Volvo XC 60 był wyposażony w elegancką brązową tapicerkę skórzaną na fotelach i boczkach

zubrowkavolvo 11

zubrowkavolvo 12

zubrowkavolvo 17

czy też deskę obszytą skórą ekologiczną

zubrowkavolvo 14

znacząco podnoszącą prestiż tego auta

Silnik D4 o mocy 181 KM połączony był z nową 8 biegową skrzynią dwu-sprzęgłową i przekazujący napęd tylko na przednie koła.

zubrowkavolvo 19

Ta skrzynią to zupełna nowość w Volvo i niestety nie jest jeszcze tak dobrze oprogramowana jak skrzynie konkurencji – widać że była nastawiona na jak najmniejsze zużycie paliwa ale konstruktorzy trochę przesadzili i przy spokojnej jeździe skrzynia wrzuca już 8 bieg przy ok. 85-95 km/h co powoduje że mamy wtedy ok. 1300-1500 obrotów – to zbyt mało i pojawiają się wtedy nieprzyjemne wibrację ciężko pracującego silnika na zbyt niskich obrotach. Co prawda po chwili w miarę nabierania prędkości problem znika, ale sądzę że trzeba to będzie zmienić oprogramowanie aby ostatnie 2-3 biegi zmieniały się przy wyższej prędkości obrotowej.

Ponadto duży ciężar auta – 1770kg wymusił na konstruktorach usztywnienie zawieszenia (chyba tylko po to żeby przeszedł „test łosia”) bo w komfortowej podróży to na pewno nie pomaga. A 20 calowe koła wcale nie pomagają – ale wyglądają świetnie – nie tylko na zdjęciach ale także w rzeczywistości.

zubrowkavolvo 50

Ten „cienki” tunel środkowy to już cecha charakterystyczna samochodów Volvo, ale ja jej nie lubię bo mi się „wrzyna” w prawą łydkę

zubrowkavolvo 16

Ale Volvo XC 60 ma zdecydowanie więcej zalet:

*rewelacyjne duży zakres regulacji wzdłużnej kolumny kierownicy, mogłem ją sobie bardzo blisko przyciągnąć – jak w samochodzie rajdowym

zubrowkavolvo 10

* dla mnie Volvo to już synonim bardzo dobrego audio i doskonałych reflektorów xenonowych oraz skutecznej klimatyzacji

zubrowkavolvo 15

* dłuższe przytrzymanie kluczyka nie tylko uchyla wszystkie okna, ale także włącza przewietrzanie kabiny - do momentu otwarcia drzwi – bardzo przydatny gadżet w upalne dni

* bardzo sprawny radar zbliżeniowy współpracujący z tempomatem – działa aż do zupełnego zatrzymania i sam rusza, jeżeli poprzedzający samochód ruszy w ciągu 2-3 sekund od zatrzymania.

Zastanawiam się tylko - po co tylko przedni napęd w takim aucie?

zubrowkavolvo 8

Według mnie, SUV'a kupuje się aby móc przejechać polną/leśną drogą do swojej działki czy dojechać nim na narty w góry ale wtedy praktycznie niezbędny jest napęd na cztery koła. Dla mnie wersja FWD z napędem na jedną oś jest bezcelowa, ale zapewne będzie duża grupa ludzi którym to nie przeszkadza i Volvo XC 60 D4 FWD będzie im pasować.

zubrowkavolvo 24

Polecamy odwiedzić ten rejon naszego kraju 

zubrowkavolvo 21

 

Zdjęcia: Maciej Szanter

Tekst: Maciej Szanter i Agnieszka Płotczyk    

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 01 sierpień 2014 10:07