czwartek, 08 październik 2015 14:39

Citroen C4 Cactus 1,2 82 KM i nowa polityka handlowa Citroena na rynku polskim.

Citroen przedstawił nową politykę handlową na polskim rynku:

Teraz  kluczowe będą trzy wartości:

  • Optimistic: nowa seria konfiguracji wyposażenia skonfigurowana specjalnie dla polskiego klienta

  • Human: uproszczona, gama wersji samochodów która pozwoli szybciej zrozumieć ofertę

  • Smart: obniżone ceny katalogowe

 

Dyrekcja marki Citroen chce tymi wartościami przyciągnąć nowych klientów a kluczowym argumentem za zakupem mają być teraz walory produktowe i unikalność Citroena.

cactus16

Dyrektor generalny Citroen Polska ,Jacek Trojanowski

Tak się złożyło, że w tym samym czasie testowaliśmy Citroena C4 Cactus i muszę przyznać, że mam bardzo mieszane wrażenia co do tego auta...

cactus12

Z jednej strony mamy bardzo fajny wygląd i mnóstwo „smaczków” stylizacyjnych, a z drugiej fatalną pozycję za kierownicą dla wysokich osób.

Musicie przyznać, że Citroen nie bał się stworzyć bardzo odważnego designersko samochodu.

Moja mama jak go zobaczyła, to od razu nazwała go „Pszczółka Maja” :)

Boczne panele plastikowe Air Bump faktycznie osłaniają przed szkodami parkingowymi

cactus7

cactus18

ale głównie przednie drzwi.

cactus19

Podłączenie spryskiwacza do pióra wycieraczki to bardzo dobry pomysł – wycieraczka nie szoruje po suchej szybie. Ciekawe tylko jak to będzie działać w zimie?

cactus17

Deska rozdzielcza jest ładna i oryginalna,

cactus4

a dzięki przeniesieniu airbagu dla pasażera nad przednią szybę wygospodarowano bardzo duży schowek.

cactus9

Oryginalne rączki, tylko dlaczego wbijały mi się w lewe kolano?

cactus8

Tylne drzwi nie mają opuszczanych, tylko uchylane szyby, więc zaoszczędzone miejsce pozwoliło na wygospodarowanie dużych kieszeni.

cactus15

Bagażnik

cactus5

Testowany Citroen Cactus wyposażony był w benzynowy silnik o trzech cylindrach i z pojemności 1,2 L osiągał 82 KM.

cactus2

Niestety to dużo za mało do bezpiecznego wyprzedzenia tira czy oszczędnej jazdy z prędkościami autostradowymi. Mimo małej masy 960 kg ten silnik męczył się z tak dużym nadwoziem.

Co ciekawe ten silnik ale z turbiną i mocą 130KM w Peugeocie 308 był rewelacyjny i w zeszłym roku nadaliśmy mu tytuł najlepszego silnika 2014 roku.

Cactus mimo noszenia nazwy C4 różni się od „tradycyjnego” Citroena C4, a już na pewno jest kompletnie inny od C4 Grand Picasso którym byliśmy zachwyceni w zeszłym roku.

 http://www.turystyka-motoryzacyjna.pl/index.php/item/208-naleczow-willa-rozana-rajd-nadwislanski-i-citroen-c4-grand-picasso

Cactus ma strasznie miękkie zawieszenie, co powoduje bujanie zarówno na boki, jak i wzdłużnie.

Przejazd przez tory tramwajowe na rondzie powoduje niebezpieczne przestawienie tylnej osi - tak miękkie są tylne amortyzatory.

Niestety najgorszym elementem dla mnie była fatalna pozycja za kierownicą wynikająca z braku regulacji wzdłużnej kierownicy i bardzo mocno „zapadniętego” siedziska w stosunku do przedniej części siedziska.

cactus3

Takie połączenie wymuszało na mnie bardzo nieergonomiczną pozycję za kierownicą – po 2 godzinach jazdy wysiadłem mocno „połamany”. Może niższe osoby znajdą sobie miejsce, ale przy moim wzroście to było niemożliwe.

Ponadto, w czasach gdy producenci prześcigają się w rożnych gadżetach które umilają lub pomagają w użytkowaniu samochodów, brak lusterka w zasłonce przeciwsłonecznej dla pasażerki, czy brak lampki oświetlającej tylną kanapę, czy też brak dziennego licznika kilometrów i obrotomierza, dziwi i wprowadza w zdumienie czy te naprawdę groszowe oszczędności mają jakiś sens?

cactus6

Ale to chyba to kolejny dowód, że Francuzi zawsze muszą wymyślić coś nowego, ale nie koniecznie praktycznego. Brawa za odwagę, minus za ergonomię i „zubożenie” na siłę.

cactus10

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 październik 2015 21:58