poniedziałek, 27 październik 2014 20:58

BMW K 1600 GTL

Motocykle turystyczne do których na pewno zalicza się ten BMW to moją ulubiona grupa wśród jednośladów. Po tych kilku dniach stwierdzam, że jest także najlepszy w tej kategorii.

 

Do największych plusów należy przede wszystkim zaliczyć doskonałe prowadzenie po zakrętach – od razu widać że był tworzony w pobliżu alpejskich serpentyn, a nie na prostych drogach Ameryki.

bmwgtl 4

Do tego dochodzi bardzo dobre wyważenie motocykla (na hopce spada na tylne koło) a koleiny mu nie straszne.

bmwgtl 1

Aby motor dawał taką frajdę z jazdy, a zawieszenie świetnie wybierało nierówności dbają elektroniczne systemy w których można ustawiać aż 12 parametrów:

System elektronicznej regulacji zawieszenia ESA pozwala na jazdę w trzech trybach twardości: Normal, Comfort i Sport

bmwgtl 14

oraz ustawić ile osób i bagażu jedzie tym BMW.

bmwgtl 15

Do tego można wybrać trzy tryby reakcji na gaz: Rain (przydaje się też do manewrowania w mieście), Normal i Dynamic – który zapewnia naprawdę ostrą reakcję na gaz i głośniejszy gang silnika.

bmwgtl 12

Do sterowania tymi funkcjami w menu służy te pokrętło przy lewej manetce - jak ktoś na codzień jeździ samochodem BMW to od razu się odnajdzie.

bmwgtl 11 

BMW nie było by sobą gdyby nie zbudowało silnika o 6 cylindrach ustawionych wzdłużnie i zabudowało je poprzecznie - 1600 cm pojemności i 160 KM zapewniają kosmiczne przyśpieszenie (nie tylko w klasie turystyków) ale co najważniejsze charakteryzuje się tym z czego słynie BMW – wspaniałego gangu, bezwibracyjnej pracy, elastyczności i lubi wysokie obroty :).

bmwgtl 5

Silnik w BMW GTL jest niezwykle elastyczny co pozwala zarówno na spokojną jazdę i zmianę biegów przy ok.2,5 tys obr. jak i „pociągnięcie” np. na dwójce do 130 km/h :)

bmwgtl 19

GTL 1600 to motor segmentu premium – więc mamy 2 schowki po bokach

bmwgtl 20

bmwgtl 21

i tylny kufer zamykany na centralny zamek (razem z alarmem) – który jest także oświetlony, wyłożony dywanikiem i z amortyzatorami.

bmwgtl 9

Motocykl turystyczny w wykonaniu BMW ma jeszcze wiele innych udogodnień bardzo przydających się w długiej trasie:

Duża regulowana elektrycznie szyba w najwyższym położeniu bardzo skutecznie osłania od wiatru

bmwgtl 16

bmwgtl 17

Adaptacyjne światła mijania w technice xenonowej samopoziomują się w zakrętach + dolne halogeny diodowe doskonale oświetlają drogę w nocy.

bmwgtl 3

Radio fajnie gra, ale przydałby się także tylne głośniki (jak w Harleyu)

bmwgtl 7

Do minusów muszę zaliczyć: ostry rant przy piszczelach

bmwgtl 23

nieergonomiczne uchwyty dla pasażera,

bmwgtl 6

włącznik ogrzewania tylnej kanapy umiejscowiony w takim miejscu, że jest  narażony  na ciągłe włączanie podczas wsiadania przez pasażera

bmwgtl 8

Muszę także wspomnieć o pozycji za kierownicą -

bmwgtl 22

pozycja podkulonych nóg sprzyja pokonywaniu zakrętów ale jest mniej wygodna niż w Harleyu – gdzie mogę wygodnie je wysunąć do przodu, tutaj jest to nie możliwe z powodu poprzecznego ułożenia silnika.

Ponadto okazało się, że siedzisko kierowcy jest dla mnie zbyt nisko umieszczone w stosunku do pozycji podnóżek, ale w spisie akcesorii znalazłem coś takiego jak „podniesione siedzisko” które chyba rozwiąże ten problem dla wysokich osób.

Nie zmienia to mojej opinii,że BMW K1600 GLT to najlepszy motocykl turystyczny jakim jeździłem w 2014 roku.

bmwgtl 2

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 listopad 2014 23:37
Więcej w tej kategorii: « Suzuki GSR 750 Yamaha SR 400 »