czwartek, 12 czerwiec 2014 20:23

Yamaha FJR 1300 AS - model 2014

Yamaha FJR 1300 AS - pierwsze wrażenie. Ładna.

Do tego kształtu pasuje ten kolor, taki jakby brązowy w metaliku. Wydaje się trochę jak z innej bajki, ma klasę i to chyba nie tylko w wyglądzie.

 

FJR od lat pracowała na miano super turystyka do szybkiego przemieszczania albo nawet bardzo szybkiego. W zeszłym roku testowaliśmy FJR'ę w podstawowej wersji

 http://www.turystyka-motoryzacyjna.pl/index.php/item/137-yamaha-fjr-1300-model-2013

a teraz w najdroższej wersji AS z elektronicznym systemem bezsprzęgłowej zmiany biegów.

fjr14 8

Polega to na tym że nie ma manetki sprzęgła

 fjr14 10

i możemy zmieniać biegi nogą lub kciukiem.

 fjr14 19

Przyznam się szczerze, że dość sceptycznie do tego podszedłem ale teraz uważam to za genialne rozwiązanie. Motocykl odpalamy na wciśniętym hamulcu ręcznym i od razu mamy „jedynkę”.

 fjr14 15

Ruszamy troszkę jak dużym skuterem. Jak wspomniałem biegi wyższe możemy zmieniać nogą lub łopatką placem wskazującym.

 fjr14 4

W dół możemy zbijać biegi podobnie tylko że używamy kciuka (na początku będziecie mylić trąbkę z łopatką) lub możecie ustawić sobie funkcję spadania biegów automatycznie.

Wtedy świeci się ta zielona lampka.

 fjr14 12

Dziwne to trochę, że w dół mogą same spadać a do góry nie, taka filozofia. Ja to wyłączyłem i do góry zmieniałem biegi paluszkiem wskazującym a zbijałem do dołu nogą. Dzieje się to bardzo płynnie bez względu na dynamikę z jaką się poruszamy czy przyspieszamy.

fjr14 2

Yamaha FJRa nie jest mistrzem sprintu ale chyba do tego nie została stworzona natomiast podróżowanie na niej to cudowna rzecz.

 fjr14 6

Motocykl płynie, jest bardzo stabilny przy większych szybkościach. Paradoksalnie po mieście również jeździ się nim bardzo fajnie. Wydaje się dużo lżejszy niż w rzeczywistości.

fjr14 5

Pierwotnie zakładałem, że przy takiej masie kierowanie nim w mieście, w korkach czy zawracanie będzie nastręczało trudności a tu nic z tego. Jedyną rzeczą która spędzała mi sen z powiek był fakt posiadania kufrów bocznych i ewentualność zawadzenia nimi o auto bądź słupek przy parkowaniu. To nie jest oczywiście żadna wada, ja po prostu na co dzień nie używam takich „sakiewek”.

 fjr14 20

fjr14 18

Wspomniałem wcześniej, że motocykl płynnie zmienia biegi i przyspiesza, podobnie jest w zakrętach. Jeżeli nie będziemy mu przeszkadzać zamykanie gumy z tyłu nie jest nie lada wyzwaniem. Yamaha w zależności od preferencji daje nam 3 podstawowe tryby ustawienia zawieszenia.

 fjr14 14

W kwestii map zapłonu mamy dwie do dyspozycji, turystyczną i sportowa. Mnie bardziej odpowiada sportowa ale powiem szczerze różnica jest niewielka. Komfort podróżowania tym motocyklem jest niesamowity,. Pozycja jest wygodna i wyprostowana, siedziska duże i wygodne.

fjr14 16

Sytuacje z motocykli gdzie bolą nas cztery litery, drętwieją nogi czy ręce są tutaj obce.

Tylko ta ostra krawędź wpija się kolano.

 fjr14 9

 Dużą wygoda jest elektryczna szyba. Pomijając fakt preferencji kierowcy to w moim przypadku sprawdziło się to w nocy kiedy zrobiło się zimno. Miałem w ciągu dnia cienka kurtkę i zastał mnie wieczór, daleko od domu. Wracając schowałem się za wysoką szyba i było duuużo lepiej.

fjr14 13

Reasumując motocykl który sprawdza się w każdych warunkach na trasie czy w mieście. Wygląda super jeszcze lepiej jeździ.

fjr14 3

Minusy????? Cóż, cena, która jest wysoka. Co jeszcze? Hmmmmm. Dziwię się producentom motocykli, że wkładają dzienne światła ledowe a xenon jest taką ekstrawagancją. Powinien to mieć każdy motocykl. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo kiedy jesteśmy lepiej widoczni.

fjr14 7

 

 

Tekst: Artur Czyżykowski

Zdjęcia: Maciej Szanter

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 12 czerwiec 2014 20:41