niedziela, 01 czerwiec 2014 21:16

Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic

 Przyznam się szczerze, że jeździłem wieloma cudami motoryzacji, a z Harleyem jakoś nie mogliśmy się spotkać. Ten typ motocykla nie jest z mojej bajki więc tym bardziej byłem ciekaw tej przejażdżki by zrozumieć fenomen Harleya, całej ideologii tej marki i stylu życia.

 

Na pierwszy rzut oka duży żeby nie powiedzieć monstrualny.

hdelectra 5

No to ruszamy. Na dzień dobry odrobinę nowoczesności dla tych co myślą, że to takie stare - dostęp bezkluczykowy, to te śrebrne pokrętło na środku.

 hdelectra 12

Zagulgotał i odpalił – nie da się nie zauważyć kiedy silnik pracuje. Niewątpliwie wyraźne są wibracje – te słynne „Good vibrations”. 103 cale czyli 1690 cm3 

 hdelectra 10

Włączam jedynkę z charakterystycznym kliknięciem. Sprzęgło chodzi ciężko ale dozowalnie.

hdelectra 2

 Ruszam i zachwiałem się, oj trzeba będzie  na to bardzo uważać, i już się boję myśleć co będzie przy zawracaniu. Jest ciężki (420 kg masy własnej)  ale chyba tak ma być.

hdelectra 9

Codziennie użytkuję CBR 1000RR, a w weekendy KTM-EXC 450 więc motocykle kompletnie różne od mojego nowego towarzysza. Kwestie wyglądu, estetyki pozostawiam każdemu do oceny. Pomijam fakt, że najważniejsze zdobycze techniki nie są mu obce.

Harley Glide Electra w testowanej wersji Ultra posiada pełen zestaw fajnych analogowych, nostalgicznych zegarów a centralnie mamy nowoczesną nawigację z radiem i ładowarkę do iPhone'a !

 hdelectra 11

Jako wisienkę na torcie potraktujmy wyłączanie się kierunków chyba na zasadzie żyroskopou jak w aucie po zakręcie. - w każdym bądź razie działa to nieźle.

Na froncie nie da się nie zauważyć 3 LED'owych lamp – bardzo skutecznie oświetlających drogę w nocy.

 hdelectra 1

Wysoko umieszczony środek ciężkości powoduje, że zawracanie nim jest bardzo trudne. Trzeba uważać by się nie przechylił za bardzo bo będzie problem. Nie wyobrażam sobie na nim drobnej kobiety, ale może się mylę.

hdelectra 3

Ja po pewnym czasie się przyzwyczaiłem do tej masy ale cały czas towarzyszył mi jakiś lęk. Motocyklem ciężko manewruje się, ale o dziwo w korkach całkiem nieźle mieści się pomiędzy samochodami dzięki niskiemu umieszczeniu wąskich bocznych kufrów.

hdelectra 17

 Największą wadą było działanie skrzyni biegów a w szczególności trudność z trafieniem w „Neutral” podczas redukcji, a że „wrzucenie” go już po zatrzymaniu  graniczyło z cudem, to wiele postojów na światłach spędziłem trzymając wciśnięte sprzęgło.

 Tak naprawdę to H-D Glide Electra Ultra ze swoim bardzo wygodnymi siedzeniami

 hdelectra 16

pojemnymi kuframi

hdelectra 18

tempomatem, nawigacją czy włączonym radiem

 hdelectra 13

hdelectra 14

i elastycznym silnikiem jest stworzony do dalekiej turystyki motoryzacyjnej.

Dopiero wyjechanie na autostradę uwidacznia do czego Glide Electra została stworzona i gdzie czuje się najlepiej. - przy 100 km/h silnik ma ok. 3000 obr. i pracuje wtedy bezwibracyjnie.

hdelectra 19

Na  takim Harleyu mamy na wiele rzeczy czas który płynie jkaby wolniej: możemy poprawić kask, obejrzeć się za ładną dziewczyną czy pomachać komuś.  Nie jest to motocykl który będzie rewelacyjnie hamował, jeździł po serpentynach czy przyśpieszał od świateł do świateł . Ma on magię polegającą na tym, że on nie musi bo i tak króluje na drodze.

 hdelectra 8

Tekst: Artur Czyżykowski

Zdjęcia: Maciej Szanter

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 01 czerwiec 2014 21:49

Artykuły powiązane