piątek, 02 maj 2014 21:12

Motocykle BMW- Test Days 2014

 Na prezentacje motocykli BMW Anno Domini 2014 przyjechaliśmy na Tor Jastrząb z minimalnym spóźnieniem. Szefostwo BMW z wrodzoną sobie dyskrecją udało, że nic nie zauważyło, sami byli gotowi podobnie jak ich rumaki.

 

BMW2014 10

Nowoczesny tor na którym się spotkaliśmy położony jest około 130 km od Warszawy w stronę Kielc nieopodal Szydłowca. Jest to ośrodek doskonalenia techniki jazdy a nie stricte tor wyścigowy taki jak Poznań czy Slovakiaring. Z informacji uzyskanych przez nas dowiedzieliśmy, że na tym obiekcie oprócz szkoleń możliwe są różnego rodzaju eventy jak trackday'e, czy zloty a jedyną dziedzina sportu gdzie możemy się ścigać i uzyskiwać punkty jest karting.

 BMW2014 47

Ośrodek robi wrażenie, jest najnowocześniejszym w Europie, ma dużo możliwości konfiguracji „nitek jazdy”. Prace budowlane cały czas na nim trwają ale można mieć nadzieję, że już niedługo się zakończą. Asfalt był miejscami zabrudzony ale można przymknąć na to oko patrząc na postęp prac. Trzeba było po prostu uważać. Zresztą cała impreza miała charakter pokazowy, zapoznawczy a nie wyścigowy. Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Pierwsza, zaawansowana rozgrzewała motocykle, druga siedziała grzecznie na wykładach a dokładnie rzecz ujmując na prezentacji wszystkiego co jest do motocykli BMW a pochodzi z BMW. Myśmy trafili do grupy drugiej i nie czuliśmy się z tym źle. Jak się później okazało pogoda poprawiała się z biegiem czasu. Pogoda ogólnie podczas dwudniowej prezentacji nam dopisała, nie padało ale do pełni szczęścia brakowało kilku stopni wyżej na termometrze i było rześko.

 Ale do rzeczy. Po pijąc kawkę zamieniliśmy się w słuch i podziwialiśmy rzeczy BMW. I nie jestem tu daleki od prawdy. Przyznam się szczerze, że dopiero po wysłuchaniu wszystkiego teraz wiem i to pewnie w niewielki m stopniu czym to się je i do czego służy. Nadrzędnym celem przyświecającym zawsze jest bezpieczeństwo i to po trzykroć. Kurtki i spodnie praktycznie całoroczne,

 BMW2014 59

rękawice dwa w jednym,

 BMW2014 60

buty nowy model do enuro .

 BMW2014 58

Wreszcie seria air flow, która pozwala nam rozkoszować jazdą gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka a teksy czy skóry nie dają nam już żyć.

BMW2014 63

Ciekawostka jest, że w skład kurtki Air Flow wchodzi składana druga kurtka chroniąca od wiatru, którą zakładamy na siebie po upalnym dniu kiedy przyjdzie wrócić w chłodny wieczór a do domu mamy daleko.

 BMW2014 62

Oferta tekstylnych ubrań BMW jest bardzo bogata i wykonana z najlepszej klasy materiałów.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o kaskach otwartych, z podnoszona szczęka, ale nam przypadł do gustu ten z podnoszona szczęką i to w „żarówiastym” kolorze.

 BMW2014 7

Z kaskmi, butami jak i ubraniami w BMW jest tak, że każdy znajdzie na siebie idealnie dobraną rzecz w zależności od preferencji. Wszyscy doskonale wiemy, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci troszkę nam się Przytuło i rozmiary poszły w górę. Tu spokojnie znajdziecie to czego szukacie. Ja miałem zawsze problem z kaskiem gdyż jakoś tak mnie matka natura stworzyła że mam dużą głowę. A tu się okazało że są nawet za duże rozmiary na mnie. Z rzeczami jest podobnie a ich krój jest elegancki i funkcjonalny.

BMW2014 65

 

Co więcej kupując czarną oldskulową kurtkę i do tego dżinsy siadacie na BMW R nine T, jedziecie do klubu a wchodząc nie straszycie garbami czy kosmicznymi kształtami.

BMW2014 6

Prezentacja dobiegała końca kiedy na scenę wkroczył Pan Robert Domański i na razie „na sucho” przedstawił nam motocyklowe nowości.

 BMW2014 4

Była to bardzo rzeczowa prezentacja poparta dużą ilością informacji wyświetlanych z rzutnika. Napełnienie wiedza odnośnie produktów BMW przystąpiliśmy do jazd. Od którego zacząć?  Może od: BMW R nine T to motocykl o niezrównanej ilości możliwości jego „stuningowania”.

BMW2014 44

Motocykl który ma niepowtarzalny charakter i wygląd nawiązujący do przodków.

BMW2014 24

Po zajęciu miejsca za kierownica widzimy dwa zegary i to paradoksalnie, ta prostota w zupełności tutaj wystarcza.

BMW2014 22

 

Odpalam, lekko szarpnęło w lewo potem w prawo, charakterystyczne dla boksera potem ten dźwięk i wibracje – niepowtarzalne.

BMW2014 25

Całości smaku dodają nostalgiczne dodatki o wyjątkowym uroku.

BMW2014 23

 

Ale najważniejsze jak jeździ. Niech nikogo nie zwiedzie jego „starodawny” wygląd. To motocykl bardzo zaawansowany technicznie, który bardzo dobrze się prowadzi.

BMW2014 21

Jest naturalny w prowadzeniu. Jedyna rzecz która w moim odczuciu wymaga chwili czasu na przyzwyczajenie to przedni hamulec, który wydaje się mało „dozowalny” ale to tylko złudzenie. Po kilku okrążeniach było wspaniale.

BMW2014 6

By dopełnić całości trzeba zapuścić brodę, założyć otwarty kas z okularami awiator, podwinąć nogawki, założyć prostą skóre, glany i do miasta. Aplauz murowany, zwłaszcza w okolicach Placu Trzech Krzyży czy Tęczy :)

Skuter BMW C 600 Sport - bardzo fajna zwarta konstrukcja w której tak naprawdę nie ma się do czego przyczepić. On ma wszystko co potrzeba, robi robotę a do tego jeszcze ładnie wygląda. Artur nie jest fanem skuterów, a ja przeciwnie.

BMW2014 56

 

Tutaj jeżdżąc w kółko po torze Jastrząb mogłem skupić się na torze jazdy a nie na pilnowaniu czy wchodzę w zakręt na dobrym biegu.

BMW2014 48

 

BMW R 1200 GS w dwóch wersjach, w tej bardziej ekstremalnej GS Adventure robi ogromne wrażenie jak się na niego siądzie, jest potężny ale bardzo przyjazny w prowadzeniu. Ma absolutnie wszystko czego oczekiwałby od niego prawdziwy globtroter.

BMW2014 45

 

Pozycja za kierownica, ergonomia przyrządów,

BMW2014 20

jak i elektronika powodują że podróżowanie tym motocyklem jest prawdziwa przyjemnością. Nie dziwię się, że jest to flagowy okręt sprzedaży i tak często wybierany na świecie do turystyki-motoryzacyjnej.

BMW2014 18

Nowe światła LED

BMW2014 19

Powyżej w kilku słowach opisaliśmy GS'a którym pojedziecie absolutnie w każdym terenie ale jest grupa motocyklistów którzy przemierzają tysiące kilometrów tylko i wyłącznie po asfaltach. Do tej grupy klientów BMW są skierowane motocykle serii R 1200 RT

 BMW2014 54

i absolutnie luksusowy BMW K 1600 GTL Exclusive.

 BMW2014 15

Obydwa motocykle oferują jeźdźcowi jak i pasażerowi bardzo duży komfort przy czym K 1600 GTL to już prawdziwy majstersztyk.

 BMW2014 57

I tu znowu różnimy się z Arturem bo on osobiście woli motocykle bardziej miejskie i sportowe, a ja turystyczne jednakże te ostatnie zaskoczyły Artura poręcznością i lekkością w prowadzeniu.

Jak ktoś już jeździł samochodem BMW i używał iDrive do sterownia radiem czy nawigacją, jak wsiądzie na GTL 1600 poczuje się ”jak w domu”

BMW2014 39

 

Pokrętło działa na tej samej zasadzie co w autach i jest bardzo poręczne bez odrywania dłoni z kierownicy. Ponadto wspomaganie sprzęgła pozwala płynnie ruszać tak wielkim motorem.

BMW2014 40

 

Silnik o pojemności 1,6 L w GTL'u zapewnia świetną dynamikę i przy wyższych obrotach oferuje wspaniały dźwięk rzędowej sześciocylindrówki z jakich słynie BMW.

 BMW2014 42

Miejsce podróży pasażera – pozazdrościć ale wolę prowadzić

 BMW2014 41

Sześć cylindrów – sześć rur :) taki widok najczęściej zobaczą inni uczestnicy na drodze.

BMW2014 43

 

BMW R 1200 RT jest mniejszym, ale i poręczniejszym turystykiem

BMW2014 47

 

Może i „deska” jest mniej rozbudowana ale nie mniej funkcjonalna

BMW2014 26

BMW2014 28

BMW S 1000 R to motocykl, który stał się od razu moją ikoną – pisze Artur.

BMW2014 46

Przyznam się szczerze, że ukrytą miłość miałem już do RR chociaż nie stałem się jej posiadaczem. Zawsze intrygowały mnie te różne światła z przodu i co skłoniło projektanta do takiego zabiegu.

BMW2014 33

Ale do rzeczy tak jak RR tak i w BMW S 1000R podobają mi się zewnętrznie.

Pomimo faktu zmiany charakteru motocykla nie stracił od na swojej wizualnej agresywności, mnie się podoba w każdej kolorystyce ale chyba białej najbardziej.

Ale jak jeździ? W Jastrzębiu były dwie sztuki. Niestety jedna z nich od razu na pierwszym przejeździe została przez jednego z kolegów dziennikarzy przewrócona. Szefostwo BMW ze względów bezpieczeństwa nie pozwoliło na dalsze jazdy na tym motocyklu. I słusznie. NA szczeście nikomu nic sie stało,  nawet motor nie wiele ucierpiał bo był wyposażony w crash pady.

BMW2014 3

 Byliśmy w drugiej grupie i pozostała jedna. Niestety przy pierwszym podejściu nie udało mi się jej dostać, więc liczyłem, że za kilka minut to nastąpi. Jakież było moje zdziwienie kiedy jeden z kolegów dziennikarzy nie zamierzał zjechać i się zamienić. Hmmmm? O co chodzi?? W końcu nastąpiła ta chwila kiedy i mi się udało dosiąść tego motocykla.

Odpalam. Chodzi równo, brak wibracji, super. Wpinam jedynkę i ruszam. Wyjeżdżam z parku, lewy zakręt a potem długi prawy i na wiadukt.

Jeszcze przed skrętem na wiadukt wbijam dwójkę. O matko weszła czy nie??? Weszła. Jak tu fajnie chodzi skrzynia, nononono – uśmiech od ucha do ucha (chociaż pod kaskiem tego nie widać)

Każde zapięcie biegu czy redukcja to jest bardzo krótki ruch. Tu nie mowy o jakichkolwiek zgrzytach czy ewentualnym wypadnięciu biegu czy jego „niewejściu”. Dla mnie to perfekcja.

BMW2014 31

 

W życiu nie miałem większej frajdy ze zmiany biegów. Druga rzecz to reakcja na gaz, tu się sama gęba śmieje. To motocykl, który ma bardzo dużą moc, reaguje gwałtownie ale z drugiej strony bardzo przyjaźnie dla człowieka, jakoś tak miarodajnie. Wiem, że pisze może paradoks ale ja miałem takie odczucia. Odwinięcie gazu powodowało natychmiastową reakcję ale ona nie była brutalna.

BMW2014 35

Zresztą nad całością naszych poczynań czuwa elektronika, spokojnie. Każde odwiniecie gazu powodowało, że moto szło na koło a potem stróż leciutko nas kastrował byśmy wrócili na dwa koła. Ale to można wyłączyć.

BMW2014 37

 

Prowadzenie, cóż mogę powiedzieć dla mnie fantastyczne. Z motocyklem od początku scalasz się jedzie tam gdzie chcesz, hamuje, nie szarpie a do tego jeszcze ta elektronika czuwająca nad nami. Teraz zrozumiałem dlaczego ten koleś nie chciał zjechać i oddać moto. Ja tak samo nie chciałem bo jazda tym motocyklem sprawia ogromną przyjemność a minusów chyba nie ma. Może mam jeszcze motyle w brzuchu i tego nie widzę ale dla mnie nie ma to znaczenia.

BMW2014 30

 

Podczas drugiego dnia jazd zajechaliśmy do Chlewisk koło Szydłowca gdzie mieści się muzeum motoryzacji z wystawą zabytkowych motocykli.

 BMW2014 12

BMW2014 8

Musimy przyznać że dwa dni za kierownicami różnych modeli motocykli BMW uświadczyło nas w przekonaniu, że konkurencja będzie miała niezły orzech do zgryzienia aby ich pokonać.

 BMW2014 50

Hubert Raptowny

BMW2014 51

 

Tekst: Maciej Szanter i Artur Czyżykowski

Zdjęcia: Łukasz Świderski, BMW i Maciej Szanter

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 02 maj 2014 22:12