czwartek, 12 grudzień 2013 10:25

Dwór Kościuszki***** i Subaru BRZ

 W listopadowy weekend wybraliśmy się do Krakowa, miasta pełnego zabytków, owianego wieloma legendami. Byliśmy gośćmi Dworu Kościuszko*****, jednego z kilku przynależących do Donimirski Boutique Hotels.

 

Dwór Kościuszko  http://www.donimirski.com/dwor-kosciuszko położony jest w spokojnej okolicy, w Parku Kościuszki. Jest to unikalny architektonicznie obiekt wpisany do rejestru zabytków ze względu na ciekawą i sięgającą w przeszłość historię miejsca, właścicieli i sławnych gości.

 dwr kociuszko subaru brz 4

dwr kociuszko subaru brz 18

W tym miejscu w 1794 roku przebywał Tadeusz Kościuszko przed wymarszem na słynną bitwę pod Racławicami.

 dwr kociuszko subaru brz 16

Hotelowe pokoje charakteryzują się eleganckim wystrojem, nawiązującym do państw i miast w których przebywał Kościuszko. ''Poświęcone'' są też jego przyjaciołom przenosząc gości w różne okresy życia tej postaci.

 dwr kociuszko subaru brz 13

dwr kociuszko subaru brz 14

Dzięki temu goście wypoczywając poznają sylwetkę i życie znakomitego generała żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Nam przypadł pokój nawiązujący do pobytu Kościuszki w Bristolu-angielskim porcie, skąd wyruszał w swoje podróże do Stanów Zjednoczonych.

 dwr kociuszko subaru brz 7

Kolorowe ściany, eleganckie meble, obrazy i bibeloty tworzą niezwykle klimatyczną atmosferę.

 dwr kociuszko subaru brz 8

dwr kociuszko subaru brz 9

dwr kociuszko subaru brz 10

Na dole mieści się restauracja specjalizująca się w daniach kuchni polskiej, do której doskonale pasują oferowane tu wina francuskie, włoskie, czy węgierskie.

 dwr kociuszko subaru brz 15

Latem skorzystać można z letniego tarasu.

 dwr kociuszko subaru brz 11

Dla amatorów gier hazardowych na poziomie -1 czeka kasyno. Pobyt w hotelu uprzyjemnia profesjonalna i miła obsługa. Wybierając jeden z hoteli Donimirski Boutique Hotels, oprócz wypoczynku w pięknych wnętrzach i miłej atmosferze pomagamy w odbudowie Zamku Korzkiew

dwr kociuszko subaru brz 2

z XIV wieku. Będąc w Krakowie nie mogliśmy sobie odmówić wieczornego spaceru po Starówce.

Okazuje się, że Kraków nawet poza sezonem jest oblężony przez turystów.

Odwiedziliśmy też dzielnicę krakowskiej bohemy – Kazimierz i mieszczące się tam Muzeum Inżynierii Miejskiej.

 dwr kociuszko subaru brz 33

 Miałem taką motorynkę w dzieciństwie i z kolegami zasuwaliśmy po osiedlu 

dwr kociuszko subaru brz 34

dwr kociuszko subaru brz 35

dwr kociuszko subaru brz 37

dwr kociuszko subaru brz 38

Subaru konstruując i wypuszczając na rynek model BRZ przywróciło mi wiarę, że przyszłość nie należy tylko do samochodów które same się prowadzą, same hamują i same zaparkują.

 dwr kociuszko subaru brz 6

Subaru BRZ to samochód sportowy dla prawdziwych pasjonatów a nie dla „szarego Kowalskiego” który potrzebuje się tylko przemieścić z punktu A do punktu B.

 dwr kociuszko subaru brz 5

BRZ na następujące cechy:

  • jest lekki (tylko 1230kg) i poręczny, ale jednocześnie bardzo czuły na dodanie czy odjęcie gazu, ma bardzo sztywne zawieszenie, zerowe wygłuszenie wnętrza,

  • doskonała pozycja za kierownicą- wzorowana na Porsche 911 z ergonomicznymi fotelami, otulające nawet dużych kierowców (w końcu Ameryka będzie głównym rynkiem zbytu) krótkie ruchy drążka skrzyni biegów i kierownica w prawie pionowym ustawieniu, z układem kierowniczym doskonale przekazujący informacje z kół

 dwr kociuszko subaru brz 19

 dwr kociuszko subaru brz 21

 dwr kociuszko subaru brz 20

  • silnik typu boxer kręci się wysoko (do 7000 tys obrotów), znacząco hałasuje ( brak wygłuszeń = niska masa ) ma 200KM ale i niestety tylko 205 Nm i dzięki niskiemu umiejscowieniu za przednią osią pozwala rozłożyć korzystnie masę, a z tyłu zamontowano mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu typu Torsen

 dwr kociuszko subaru brz 28

 dwr kociuszko subaru brz 27

Z tyłu raczej nikt nie usiądzie

dwr kociuszko subaru brz 23

Bagażnik jest całkiem duży jak na auto sportowe

dwr kociuszko subaru brz 24

Jeździliśmy tym autem w trudnych warunkach atmosferycznych

 dwr kociuszko subaru brz 29

a muszę że przyznać, że zestawienie bardzo sztywnego zawieszenia z bardzo miękkimi oponami zimowymi i lekkim nadwoziem, dawało odczucie jakbym prowadził auto w którym jest za mało powietrza w kołach – do tego stopnia, że zatrzymałem się na stacji sprawdzić ciśnienie. Ale wszystko było OK. Co jeszcze bardziej mnie utwierdziło w przekonaniu, że Subaru BRZ jest bardzo specyficznym autem, takim powrotem do korzeni sportowej jazdy samochodem z tylnym napędem, w którym kierowca ma ręce pełne roboty, a auto nie wybacza błędów (oczywiście VSC (ESP) jest i nie należy go pochopnie wyłączać) i pozwala aktywnie uczestniczyć w jeździe.

Przy nim nowe Porsche 911 to już samo jedzie i twoja gosposia wykręci niewiele gorszy czas na torze od ciebie.

Co prawda BRZ ma przetłoczenia na dachu

 dwr kociuszko subaru brz 31

i mały spoiler na tylnej klapie

 dwr kociuszko subaru brz 32

ale przydałby się większy spoiler – poprawiłby to stabilność przy dużych prędkościach na autostradzie.

Myślicie że Porsche 911 Turbo jest stabilny podczas szybkiej jazdy po autostradzie, a skąd, powyżej 220 też trzeba kurczowo trzymać kierownicę i cały czas korygować tor jazdy. Tylko że Subaru BRZ jest bardzo lekki i tutaj ta cecha pojawia się już wcześniej

Opony 215/45/17 chyba są za wąskie do szybkiej jazdy ale dobre do zabawy.

 dwr kociuszko subaru brz 30

Minusami jest:

  • słaba widoczność do tyłu i na bok (a w którym sportowym aucie jest?)

 dwr kociuszko subaru brz 25

  • brzęczący, metalowy „gang” silnika, który mi nie pasował do Subaru (który mi się kojarzy z charakterystycznym „bulgotem” boxera), poproszę Subaru o więcej bulgotu (chociaż wiem, że będzie to trudne przy równoległościowym, kolektorze wydechowym.)

  • włożenie radia ze starej Toyoty Corolla które jest podświetlone na zielono a reszty na czerwono! I ma zupełnie inny design niż reszta deski rozdzielczej

 dwr kociuszko subaru brz 22

BRZ pozwala przywrócić wiarę, że nadal są potrzebne takie auta, które nie mają upakowanych 10 komputerów a dają niesamowitą frajdę i wymagają dużo od kierowcy.

 dwr kociuszko subaru brz 3

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter i Agnieszka Płotczyk  

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 12 grudzień 2013 10:54