środa, 25 wrzesień 2013 20:43

Yamaha FJR 1300 - model 2013

FJR określany jest przez Yamahę jako motocykl sportowo-turystyczny, ale ja był powiedział, że on jest w 90% sportowy a tylko w 10% turystyczny.

 

Jego silnik o pojemności 1298cm3 ma aż 146KM i charakterystykę strickte sportową a nie turystyczną, jest bardzo dynamiczny, kręci się wysoko i zapewnia niezłe przeżycia. (przydaje się system TCS ograniczający poślizg tylnego koła)

 yamahafjr 4

Przednie światła zyskały modne diody do jazdy dziennej (chociaż i tak stale świecą się ze światłami mijania)

 yamahafjr 8

FJR jest dobrze dopracowany aerodynamicznie i nawet tak dużej osobie jak ja łatwo było schować za przednią (regulowaną elektrycznie) szybą podczas szybkiej jazdy autostradą, w której bardzo pomaga seryjne montowany tempomat.

 yamahafjr 7

Zegary są trzyczęściowe z wyraźnym analogowym obrotomierzem i cyfrowym prędkościomierzem i wyświetlaczem wielofunkcyjnym po prawej stronie.

 yamahafjr 2

Twardość przedniego i tylnego zawieszenia można regulować przy pomocy pokręteł.

 yamahafjr 6

Pod siedzeniem znalazłem instrukcję obsługi tej Yamahy, i był tam opis którymi śrubami można wyregulować odbicie i dobicie zawieszenia.

Niestety już jakiś inny dziennikarz przede mną też ją znalazł, bo niepotrzebnie postanowił poprawić fabryczne ustawienia i spartolił to dokumentnie – wszystkie wystające nierówności były przez to nie wytłumione a potem motocykl jeszcze się 3-4 razy bujał się.

 yamahafjr 5

Zły byłem, że frajdę z jazdy popsuł mi jakiś „pseudo fachowiec”

 yamahafjr 1

FJR'a ma już status kultowego motocykla i jego najnowsza wersja też będzie się wam podobać.

 

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 25 wrzesień 2013 20:54