niedziela, 28 lipiec 2013 16:49

Skoda Fabia 1,2 TSI 85KM nad Zegrzem

Zalew Zagrzyński zamarzł – więc bojerowcy wyciągneli swoje zabawki. Pojechaliśmy Skodą Fabia zobaczyć ich zmagania.

Okazuje się ruszenie takim bojerem wymaga „nożnego” rozpędzania czyli pobiegnięcia obok jednocześnie pchająć go, trzymając szoty grota i ster a na końcu wskoczenia do wąskiego kadłuba – a to nie jest takie łatwe na śliskim lodzie. Ale już późniejsze nabieranie prędkości bardzo przypomina płynięcie żaglówką. Małe ślizgi (wielkości 3 dużych łyżew) stawiają tak mały opór że do napędu wystarczy mały żagiel.

 

Skoda Fabia to jeden z najbardziej popularnych samochodów w tym segmencie w Polsce. I dziwne nie jest – nie ma się specjalnie do czego przyczepić.

Wygląda solidnie,

 

jest dobrze wykonany i ma bardzo fajny silnik benzynowy 1,2 TSI o mocy 85 KM.

 

Silnik ten ma bardzo małą turbinkę która momentalnie zbiera się do pracy i „ciągnie” już od ok. 1400 obrotów co praktycznie daje się odczuć jako brak turbodziury, duża dynamika i swobodne przyśpieszanie. Połączenie małego silnika z turbiną jest bardzo korzystne – Fabia bardzo ochoczo nabiera prędkości przy małych obrotach (1600-2500) i nie ma potrzeby „żyłowania” jak w tradycyjnym silniku wolnossącym. Ponadto silnik TSi jest bardzo cichy - na wolnych obrotach prawie niesłyszalny. Jeżeli tak ma wyglądać „downsizing” to już mi się podoba.

Bagażnik

 Przejrzyste zegary

 

Jedyne zastrzeżenia mam do ilości miejsca na nogi kierowcy – poprostu Fabia jest wygodna dla osób poniżej 185 cm wzrostu.

 

Dla osoby tak wysokiej jak ja (191cm) -pedały są zbyt blisko siedziska w stosunku do połżenia kierownicy (oczywiście regulowanej w dwóch płaszczyznach ale za mało dla mnie) co skutkuje uderzaniem kolanem w rant obudowy radia na tunelu środkowym przy każdym wsiadaniu.

 

Ale osoby niższe niż ja, nawet tego nie zauważą w Fabii.

 

Zresztą Skody Fabie spotykam codziennie całymi tabunami niedaleko naszej redakcji – na ul.Radarowej jest ośrodek WORD i kilka dużych szkół nauki jazdy które korzystają ze Fabii, więc potrafią często zablokować całe rondo Al.Krakowskiej z Hynka :)

Galeria:

{gallery}k2/samochody/skoda/fabia_12{/gallery}

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 sierpień 2013 08:02