niedziela, 10 listopad 2013 21:25

Suzuki SX-4 na Rajdzie Polski 2013

Jeżdżę na Rajd Polski już 9 lat, więc wiedziałem jaki rodzaj samochodu będzie mi potrzebny na terenie Mazur – z napędem na cztery koła, zwiększonym prześwitem i niezawodnym – wybrałem Suzuki SX4.

 

Wiedziałem, że pogoda w połowie września może być różna, aura spłatała takiego figla, którego i nikt się nie spodziewał, a już na pewno nie organizator rajdu – czyli Polski Związek Motorowy i Automobilklub Polski.

 Rajdpolski13 22

Kilkudniowe opady deszczu zmieniły polne drogi w grzęzawiska i piaskownice, więc rajd przekształcił się z szutrowego w przeprawowy. Najgorsze, że organizator kompletnie nie poradził sobie z taką sytuacją, brakowało równiarek które by wyrównały trasy rajdu i karetek z napędem na cztery koła – pomyślcie co by się stało gdyby wydarzyłby się wypadek na OS'ie? Normalna karetka która zgodnie z przepisami jest na początku, środku i końcu kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrowego odcinka specjalnego nie miałaby szans na udzielenie pomocy w takich warunkach, no ale u nas zawsze „jakoś to będzie” Może trzeba było poprosić o pomoc Wojsko Polskie które dysponuje karetkami z napędem na cztery koła...? 

Ale to co zastaliśmy w strefie kibica i strefie serwisowej zakrawa na skandal.

 Rajdpolski13 24

Zaczęło się od parkingu dla kibiców (poniżej!) , podjeżdżamy do wjazdu a „panienka” z obsługi mówi, że nie wjedziemy bo jest błoto

 Rajdpolski13 10

Więc pytamy: „Gdzie mamy zaparkować? I słyszymy odpowiedź osoby zatrudnionej przez organizatora: „Możecie wracać do domu !!” A to było dopiero preludium....

Do sprzedaży biletów przeznaczono jeden kontener z 5 okienkami, tylko że jedno okienko sprzedawało tylko jeden rodzaj biletów!! - największa kolejka była po bilety za 200zł a do pozostałych okienek było pusto! Bo tak.

 Rajdpolski13 1

Przed nami jeden z kibiców próbował zwrócić bilety do kasy i odzyskać pieniądze zapłacone karta płatniczą – niestety przekraczało to zdolności pań w kasie.

Natomiast ochroniarzy wynajętych do ochrony było więcej niż na meczu piłkarskim o podwyższonym ryzyku..

Widać było, że w porównaniu z ostatnimi latami kryzysu, dopisali sponsorzy skuszeni wizją dziesiątek tysięcy kibiców którzy przyjadą na „Kubicę” i wystawili się w strefie kibica

 Rajdpolski13 6

ale organizator zapewnił im wspaniałe błoto i wysokie ceny biletów

 Rajdpolski13 7

Rajdpolski13 25

a pogoda zniechęciła do przyjazdu na Mazury więcej kibiców

 Rajdpolski13 26

Strefa serwisowa przypominała trasę rajdu transsyberyjskiego, Tomek Kuchar ledwo dojechał do swojego stanowiska,

 Rajdpolski13 27

ale samochody z napędem na jedną oś już nie miały tyle szczęścia i nie były w stanie wyjechać ze strefy tankowania do swoich stanowisk

Tak wyglądała strefa kibica przy stoisku Citroena ale od strony teamu rajdowego wyglądało to jeszcze gorzej.

 Rajdpolski13 9

W niedzielę spotkaliśmy Roberta Kubicę w strefie kibica który udzielał wywiadu dla telewizji i rozdawał autografy – biedny Robert

 Rajdpolski13 23

Tłum fanów „rzucił się” po zdjęcia czy autografy – widać potrzebujemy narodowych bohaterów, mieliśmy już „Małyszomanię”, teraz chyba pora na „Kubicomanię”...

PZM aby utrudnić kibicom dojazd do odcinków i sprzedać więcej biletów VIP , „wynajął” Policję do zablokowania dojazdu do OS'ów dla posiadaczy zwykłych biletów - zobaczcie poniższą mapkę:  wszystkie dojazdy zostały zablokowane na 1-3 kilometrów od odcinka.

 Rajdpolski13 46

Ale znajomość Mazur i podwyższony prześwit Suzuki SX-4 przydał nam się bardzo – jest sporo nie zaznaczonych dojazdów do odcinków z których skorzystaliśmy

 Rajdpolski13 20

Zjeżdżając z asfaltowych dróg włączałem „Lock” i wyłączałem ESP

 Rajdpolski13 42

Rajdpolski13 40

i nie było najmniejszego problemu z pokonaniem naszych polnych i leśnych dróg

Nasz Suzuki SX-4 był wyposażony całkiem „bogato” w stację multimedialną z nawigacją

 Rajdpolski13 41

 i tapicerkę ze skóry i Alcantary

 Rajdpolski13 39

Rajdpolski13 44

W 70 Rajdzie Polski wystartowała w Suzuki Swift S1600 załoga Gryc/Gerber

 Rajdpolski13 47

 Rajdpolski13 29

ich samochodem do zapoznania z trasą także był Suzuki SX-4

 Rajdpolski13 30

O ile ten rajd to była kompletna organizacyjna porażka, to pod względem sportowym emocji nam nie brakowało i był to dla mnie osobiście „rajd trzech tenorów”: Kajetanowicza, Bouffiera i Kubicy (do soboty wieczór)

 Rajdpolski13 2

Widowisko jakie stworzyli jeszcze długo utkwi mi w pamięci

 Rajdpolski13 4

 „Cieli się” na sekundy i widać, że było, że trzykrotne (Bryan) i czterokrotne (Kajetan)  Mistrzostwo Polski w rajdach to nie przypadek.

Na Mazurach po raz pierwszy zobaczyłem także na żywo Roberta Kubicę i jestem pod wielkim wrażeniem co potrafi ten kierowca startując w bodajże swoim piątym rajdzie szutrowym.

Do soboty Robert Kubica prowadził w klasyfikacji i dopiero urwanie przedniego prawego koła pozbawiło go zwycięstwa w rajdzie.

 Rajdpolski13 12

Bardzo elegancko przepuścił przy nas Krzysztofa Hołowczyca

 Rajdpolski13 13

i dokończył odcinek na trzech kołach

 Rajdpolski13 14

W miejscu w którym staliśmy ziemia była już tak zaorana przez rajdówki, że włoska załoga Temopestini/Pulpea z urwanym wahaczem nie dała rady pokonać tego zakrętu.

 Rajdpolski13 18

Rajdpolski13 19

 Kibice pomogli w wyjechaniu, ale zabawne było słuchanie  jak włoski pilot dyrygował do tyłu, kierowca chciał w tym samym momencie do przodu a kibice w bok :)

 Rajdpolski13 17

Rajdpolski13 15

Rajdpolski13 16

Na rajdy jeździmy nie tylko dla wrażeń sportowych ale, także dla spotkania znajomych i spędzenia z nimi trochę czasu.

 Rajdpolski13 32

 Rajdpolski13 33

Byli tacy odważni którzy położyli swoją kamerą na środku drogi,

 Rajdpolski13 34

 i o dziwo przeżyła

 Rajdpolski13 35

To je rajdy

Rajdpolski13 36

Rajdpolski13 37

Pomiędzy odcinkami podróżowaliśmy w Suzuki SX-4 które naprawdę się nieźle sprawdziło w takich warunkach (w niczym nie ustępując czterem innym Subaru Foresterom i Jeepowi Grand Cherokee).

 Rajdpolski13 3

 

P.S.  Już po rajdzie dowiedzieliśmy się, że FIA przyznała PZM'owi w przyszłym roku (koniec czerwca) w Mikołajkach zorganizowanie Rajdu Polski jako eliminacji Mistrzostw Świata w Rajdach WRC!! To się dopiero będzie działo ......

 

Tekst : Maciej Szanter

Zdjęcia: Maciej Szanter i Suzuki 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 10 listopad 2013 22:14