niedziela, 28 lipiec 2013 14:46

Eko-Test 2012 by Auto Rok

Motoryzacyjna Agencja Sierpowski zorganizowała Eco Test – czyli porównanie samochodów hybrydowych, elektrycznych lub na gaz ziemny.

Na pierwszy ogień ( a raczej prąd) poszedł Peugeot 3008 HYbride 4

Z zewnątrz niewiele sie różni od zwykłego 3008 – całość ukryta jest pod spodem (bo po bagażniku też nie poznacie co to za wersja Peugeota).

Największa różnica to drążek „nadania kierunku” bo zmianą biegów to to już napewno nie jest – ale co ciekawe nie ma pozycji Parking - więc trzeba trochę uważać i zaciagać hamulec ręczny na postoju.

Przełacznik trybu jazdy daje odczuwalną różnicę pomiędzy „auto” a „sport” czy „zev” – czyli tryb czysto elektryczny – który starcza na kilka kilometrów.

 

Peugeot 3008 HYbride 4 - to pierwsza hybryda z silnikiem diesla jaką jeździłem i muszę przyznać, że wrażenia z jazdy są jak najbardziej pozytywne – auto „odpala” zawsze w trybie elektrycznym – więc wyjazd parkingu odbywa sie bezgłośnie – dopiero mocniejsze wciśnięcie „gazu” powoduje załączenie silnika diesla.

Skutecznośći trybu „4WD” nie miałem okazji  sprawdzić na mniej przyczepnej nawierzchni.

 

Nissan pokazał swój model Leaf - czysto elektryczny pojazd o bardzo futurystycznym wyglądzie – ale kształt zewnętrzny jak i plastiki czy tapicerka od razu zdradzają na jaki rynek skonstruowano ten samochód – dla amerykanów.

 

Sama jazda Nissanem Leaf niczym nie porywa jak i nie ma się do czego przyczepić – rzekłbym taki „zwykły samochód elektryczny” – za co dostał tytuł Car of the Year?

 

 

Polska firma GCC przedstawiła elektryczne taksówki zbudowane na bazie Fordów Mondeo.

 

Jest to całkowicie polska myśl techniczna (firma www.EVC-group.eu) – począwszy od projektu, produkcji silników elektrycznych do konwersji.

Z normalnego Forda Mondeo usuwają silnik, układ wydechowy i zbiornik paliwa – w to miejsce montowany jest silnik elektryczny (łączony z seryjną skrzynią pięciobiegową) i baterie oraz komputer sterujący.

 

Jak że to taksówka – zestrojona  była na jak największy zasięg kosztem przyśpieszenia – wrażenia z jady: prowadzi się jak normalny Mondeo (czuć trochę większą masę w bagażniku) a największą różnicą była cisza przy prędkościach rzędu 100-120km/h i świst powietrza z okolicy „koguta’ na dachu.

To tego Renaulta Kangoo ZE wsiadłem jako ostatni (pokazywał zasięg 8 km) i powiem wam że to była jedna z dwóch najwiekszych niespodzianek tego eko testu.

Renault zbudował najprostszy samochód elektryczny – taki dla pracowników – nie ma tu żadnych „wodotrysków” – poprostu wrzucasz „D” i jedziesz do przodu. I to zaskakująco dynamicznie - subiektywnie szybciej niż Nissan Leaf.

Bo ma dobry stosunek masy własnej do mocy – to przecież pusty dostawczy „blaszak”

 

Citroen DS5 – ten samochód zobaczyłem pierwszy raz w zeszłym roku na targach we Frankfurcie i byłem zaskoczony designem zewnętrznym – rewolucja na miarę Citroena DS 19 z lat pięćdziesiątych!!

 

A tutaj przeżyłem szok jak zasiadłem za kierownicą – każdy element jest odmienny – francuzi poszli na całość i stworzyli samochód nie podobny do innych.

 

 

DS5 jest z kategori – albo go pokochasz od pierwszego spojrzenia albo znienawidzisz!

 

Mi się strasznie spodobał.

 

Chociaż zdjęcia nie oddają jego charakteru i wszystkich niuansów designu.

 

Ma ten sam napęd i sterowanie co w Peugeocie 3008 Hybrid4 ale że jest dużo niższy i dłuższy więc jeżdzi szybciej.

 

Po tym Eko-Teście naszło mnie takie podsumowanie – im większe korki w miastach tym wiekszy sens korzystania z samochodów hybrydowych i elektrycznych w miastach jak środka na dojazdy do pracy, czy jako taksówki, samochody służbowe dla kurierów i listonoszy czy służb miejskich. Użyteczność elektryków za miastem jeszcze długo nie będzie konkurencyjna dla oszczędnych diesli.

Ponadto wyświetlacz zużycia prądu w takich autach jest chyba skuteczniejszym „batem” na szybką jazdę niż setki fotoradarów w mieście – poprostu jak jedziesz spokojnie to przejedziesz i 120-160 km na jednym ładowaniu a jak będziesz „deptał gaz” to prądu nie starczy Ci nawet na 30-40 km zasięgu.

 

 

 

Galeria:

{gallery}k2/imprezy/eventy/eko_test_2012{/gallery}

 

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 sierpień 2013 12:42